بخار ایران سوریه پوتین اعتراف بمباران

بخار: ایران سوریه پوتین اعتراف بمباران بنیامین نتانیاهو رژیم صهیونیستی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

یک کارشناس امور اقتصادی می‌گوید به علت پرسشها مربوط به کفایت صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی بسیاری از مستمری افرادی که بازنشسته می‌شوند کفاف زندگی آنها را

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

عبارات مهم : صندوق

یک کارشناس امور اقتصادی می گوید به علت پرسشها مربوط به کفایت صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی بسیاری از مستمری افرادی که بازنشسته می شوند کفاف زندگی آنها را نمی دهد و آنها مجبورند دوباره به کار بازگردند.

به گزارش ایسنا، محسن ایزدخواه در نشست هفتگی دین و اقتصاد اظهار کرد: نظام تامین اجتماعی در کشور عزیزمان ایران پایه هایی مانند سند چشم انداز ۲۰ ساله، قانون اساسی، قانون برنامه های توسعه از جمله برنامه پنجم توسعه و غیره دارد که باید دید دولت به هر کدام از آنها چقدر وفادار است.

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

او اضافه کرد: در قانون اساسی اصل ۲۹ به صراحت وظیفه دوم در عنوان تامین اجتماعی تعیین شده است و در قانون ساختار نظام جامع نیز بحث لایه بندی ها شرح داده شده، در برنامه پنجم توسعه نیز بحث نظارت ها و شکل گیری ها به صورت مشروع توضیح داده شده است هست. بعضا این قوانین با بی اعتنایی بزرگی از سوی دولت روبرو شده است است و می بینیم که در دولت یازدهم دخالت در صندوق ها در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

او با بیان اینکه در بحث نظام صندوق های اجتماعی چند خصیصه قابل توجه هست، گفت: ابتدا عنوان جامعیت است به این معنی که یک صندوق باید بتواند ۹ یا ۸ مورد نیازهای جامعه استفاده کننده خود را مورد پوشش قرار دهد. مساله دوم بحث فراگیری است یعنی چه تعداد افراد تحت پوشش قرار دارند و قاعدتا باید همه افراد جامعه تحت پوشش بیمه باشند، ولی طبق گفته دولت هم اکنون بین ۶ تا ۷ میلیون نفر تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند.

یک کارشناس امور اقتصادی می‌گوید به علت پرسشها مربوط به کفایت صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی بسیاری از مستمری افرادی که بازنشسته می‌شوند کفاف زندگی آنها را

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بیمه ها همچنین باید حکمرانی خوب داشته باشند. در زمانی که قانون ساختار مطرح بود بسیاری می گفتند که باید صندوق ها به صورت شرکتی اداره شوند. اکنون بحث پایداری منابع و مصارف که یکی از خصیصه های مهم صندوق هاست، با مسئله جدی روبرو شده است هست. اگر پایداری منابع به خطر بیفتد عملکرد صندوق ها به ضد خود تبدیل خواهند شد.

او ادامه داد: اخیرا راجع به طرح تحول سلامت در شرکت تامین اجتماعی دیدیم که گرچه هزینه های تامین اجتماعی جهت این طرح در سه و سال نیم گذشته بسیار اوج بود، ولی وزیر بهداشت مدام می گوید حق و حقوق کارکنانش به خوبی پرداخت نشده است و اکنون هم پزشکان، پرستاران، صندوق ها و غیره ناراضی هستند.

او به عنوان کفایت نیز اشاره کرد و گفت: صندوق های ما اکنون در عنوان کفایت هم دچار مسئله هستند و حقوقی که پرداخت می کنند کفایت جامعه استفاده کننده خود را نمی دهد.

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

او در ادامه سخنانش گفت: زمانی که قانون ساختار نوشته می شد این بحث مطرح بود که صندوق ها در چه شاخه راهبردهای بیمه ای، راهبردهای حمایتی و راهبردهای امدادی خدمات ارائه دهند و حالا باید بررسی کنیم و ببینیم که در هر کدام چه وضعیتی وجود دارد.

او ادامه داد: در راهبردهای بیمه ای حدود ۲۴ صندوق بیمه ای داریم که حمایت های پیری، از کار افتادگی و غیره انجام می دهند و در قالب صندوق های عمومی هستند. با این حال به طور خاص دو صندوق را مورد بررسی قرار می دهیم که ۸۵ درصد بار جمعیت را به دوش می کشند و اگر عطسه کنند باقی صندوق ها ذات الریه می گیرند. اکنون شرکت تامین اجتماعی ۱۳ میلیون بیمه شده است دارد و مستمری بگیران آن سه و نیم میلیون هستند. شاغلان آن نیز ۴ میلیون و ۲۵ نفر هستند. بیش از ۷۳ درصد جمعیت تحت حمایت زیرمجموعه تامین اجتماعی هستند، بنابراین گسترده ترین نهاد بیمه ای است که اگر به مسئولیت خود به درستی عمل نکند می تواند حوزه امنیت ملی را به خطر بندازد.

یک کارشناس امور اقتصادی می‌گوید به علت پرسشها مربوط به کفایت صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی بسیاری از مستمری افرادی که بازنشسته می‌شوند کفاف زندگی آنها را

صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشور که دومین صندوق مهم کشور از حیث پوشش جمعیتی نسبت بیمه شدگان به شاغلان اوضاع مناسبی ندارد و اگر مسئله آنها حل و فصل نشود حوزه های متفاوت اقتصادی و اجتماعی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

این اقتصاددان همچنین اظهار کرد: نظام تامین اجتماعی کارآمد باید ۵ یا ۶ حیطه وظایف خود را که ذکر شد به خوبی انجام دهد وگرنه دچار مسئله خواهیم شد. یکی دیگر از این پرسشها که مورد نیاز است راجع به آن زیاد توضیح دهم بحث کفایت هست. در بررسی هایی که انجام شده است نشان می دهد در سال های اخیر حقوقی که به افراد پرداخت می شد در تامین اجتماعی ۴۸ درصد حداقل هزینه های فرد است و در صندوق بازنشستگی کشوری این میزان حدود ۵۲ درصد هست. این عنوان توجیه گر آن است که آیا ۵۰ درصد از بازنشستگان به کار بازمی گردند.

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

او در توضیح زیاد نقش فراگیری در نظام بازنشستگی گفت: تنها ۷۰ درصد از جمعیت کشور تحت پوشش هستند و اقتصاد غیررسمی و حاشیه نشینی نیز وجود دارد که آنها تحت پوشش نیستند و در نتیجه از این نظر نیز مسئله داریم.

ایزدخواه به مسئله بزرگ قیمت جایگزینی نیز اشاره کرد و گفت: ولی مسئله بزرگتر ما قیمت جایگزینی است که در کشور عزیزمان ایران اوضاع مناسبی ندارد.

وی همچنین به عنوان قیمت پشتیبانی نیز اشاره کرد و گفت: باید ببینیم که چه تعداد حق بیمه پرداخت می کنند و چه تعداد از آن برخوردارند. تجربه های جهانی نشان داده که اگر این نسبت به شش برسد زنگ های خطر به صدا درآمده و اگر به زیر ۵ برسد یعنی شرکت قادر نیست روی پای خود بایستد، یعنی یا باید دارایی ها و اموال خود را بفروشد یا از دولت کمک بگیرد. اکنون تامین اجتماعی در کشور عزیزمان ایران نسبت ۴.۲۵ دارد و اوضاع در صندوق های دیگر بدتر هست. به این معنی اگر دولت دخالت نکند و صندوق ها دست دارایی ها و اموال خود نزند نمی توانند خود را اداره کنند و این اوضاع راجع به آینده نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

واژه های کلیدی: صندوق | قانون | میلیون | قانون اساسی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs